منوی دسته بندی

انواع گلخانه هایی که در ایران ساخته می شوند| نهال رویش

انواع-گلخانه

تا بحال انواع گلخانه برای برآورده کردن نیاز های مختلف و در شرایط جوی گوناگون طراحی شده است. همچنین تجربه ثابت کرده است که سرمایه گذاران پس از اینکه تصمیم به احداث گلخانه میگیرند، با سوالات متعددی مثل: چی بکارم؟، از چه سیستم های گرمایشی یا سرمایشی استفاده کنم؟، محصولاتم را با چه روشی کشت کنم و پرورش دهم؟ و… مواجه می شوند.
با مطالبی که در این مقاله شرکت گلخانه سازی نهال رویش می خوانید، می توانید پاسخ تمام این قبیل پرسش هارا که به طور متداول توسط سرمایه گذاران مطرح می شود را بیابید.پس در ادامه با ما همراه باشید.

این مطلب را نیز بخوانید: درآمد گلخانه 

فرم کلی انواع گلخانه 

فرم کلی انواع سازه گلخانه در ایران از دو طرح کمانی و قلٌه ای پیروی می کنند که در مناطق مختلف با توجه به شرایط اقلیمی شکل های متفاوتی از نظر شیب و اندازه به خود گرفته اند.به طور کلی هدف اصلی همه ی این طراحی ها،دست یابی به حداکثر دریافت نور و پوشش بیشتر زمین با کمترین هزینه ممکن می باشد
انواع گلخانه ها در ایران بر اساس شکل سازه به 5 دسته تقسیم می شوند:

1)گلخانه های تونلی

انواع سازه گلخانه ای تونلی دارای دیواره های عمودی و مجزا نیستند و سازه از نقطه اتصال به زمین به صورت منحنی شکل است. شکل سقف گلخانه های تونلی، به دو صورت منحنی کامل و زاویه دار می باشد؛ در ساخت این نوع گلخانه اغلب از لوله های گالوانیزه استفاده می شود که برای نصب به پایه های بتنی احتیاج ندارند و با فاصله 2/5-3 متر از یکدیگر در زمین محکم شده اند. عرض دهانه این تونل ها 10-6 متر و ارتفاع حداکثری آنها 4-3 متر می تواند باشد. انواع سازه گلخانه تونلی، نسبتاً ارزان هستند و به سرعت نصب می شوند و به علت شکل منحنی که دارند، از مقاومت بالایی در برابر باد و برف برخوردار هستند. همچنین امکان دریافت حداکثری نور خورشید را برای گیاهان فراهم میکند

نمونه هایی از گلخانه های تونلی
نمونه ایی از گلخانه های تونلی

این مطلب را نیز بخوانید: انتخاب جهت گلخانه 

 

 

2)گلخانه های سیرکولار

انواع سازه گلخانه ای سیرکولار دارای سقف کمانی و دیواره های عمودی هستند. انواع سازه گلخانه سیرکولار دارای سقفی به صورت کمان کامل است. گلخانه های سیرکولار بیشتر مناطق گرمسیر که وزش باد در آنها شدید است ساخته می شوند. جهت گلخانه های سیرکولار معمولا به صورت شمالی-جنوبی است و در تمام زمان تابش نور خورشید، آفتابگیر می باشند. در گلخانه های سیرکولار بیشتر کشت صیفی جات در کف گلخانه صورت می گیرد؛ زیرا امکان سکوبندی وجود ندارد. برای پوشش گلخانه های سیرکولار معمولاٌ از جنس پلاستیک استفاده می شود. از مزایای این نوع گلخانه می توان به کمترین میزان مقاومت ایرودینامیکی در برابر باد و حداکثر هوای موجود نسبت به سطح پوشش اشاره کرد. بدلیل مقاومت مناسب و خوب گلخانه سیرکولار در برابر باد، آب (باران شدید) و برف، عمومیت زیادی در جهان یافته است. از دیگر مزایای انواع گلخانه های سیرکولار می توان به ارزانتر بودن نسبت به سایر فرم ها و تابش مستقیم خورشید در تمام طول روز اشاره کرد.

 

گلخانه ی سیرکولار با سقفی کمانی شکل

این مطلب را نیز بخوانید: کشت هیدروپونیک 

 

 

3)گلخانه های قله ای(شیروانی)

انواع سازه های گلخانه ای قله ای، دارای سقف هایی با شیب 25 تا 30 درجه و دیواره های عمودی هستند. گلخانه های قله ای (شیروانی)، مقاوم ترین سازه گلخانه در برابر برف است که هزینه احداث گلخانه آن، بسیار بیشتری نسبت به سایر گلخانه ها دارد. مهمترین مزایای این گلخانه نسبت به دیگر انواع گلخانه‌ها، قابلیت انتقال نور بالا است که می تواند حداکثر میزان نور را به داخل گلخانه وارد کند که این مورد در مناطق گرمسیر و خصوصا در فصل تابستان از معایب به شمار می آید. این نوع گلخانه بیشتر در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر در این مناطق ساخته می شود.
نوعی از گلخانه‌ های قله‌ای که تصویر آنرا می بینید، به گلخانه های شیشه ای معروف هستند. پوشش گلخانه های شیشه ای به گونه ای است که حداکثر نور را میتواند به داخل گلخانه عبور دهد. با توجه به شرایط کشور، این نوع گلخانه ها در ایران بسیار کم ساخته می شوند و برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هزینه ساخت انواع گلخانه شیشه ای کمی بالا است، به علاوه میتوانیم برای استفاده های کشاورزی از انواع سبک های دیگر گلخانه که با هزینه کمتر ساخته می شوند و همان کارایی را دارند استفاده کنیم.

گلخانه ی شیشه ای با سقفی قله ای

4)گلخانه های گاتیک(اسپانیایی)

این نوع از سازه های گلخانه ای تلفیقی از گلخانه های قله ای و سیرکولار می باشند که شکل سقف آنها به صورت کمان زاویه دار است. فرم گاتیک، یکی از محکم ترین سازه های مهندسی است که تاکنون شناخته شده است. نمای آن به گلخانه های سنتی و قدیمی شباهت دارد ولی کاراترین عملکرد را دارد. تا بحال از آنها در عملیات و پروژه های بی شماری مورد استفاده قرار گرفته اند که نتیجه ی همه ی آنها موفقیت آمیز بوده است. تا زمانی که پرورش گلخانه ای و کنترل اقلیم وجود خواهد داشت، استفاده از گلخانه های گاتیک یک انتخاب ایده آل برای تمامی پرورش دهندگان محصولات گلخانه ای در سرتاسر دنیا و در هر منطقه ای خواهد بود؛ زیرا هم نسبت به کارایی آن مقرون به صرفه است و هم باعث افزایش کیفیت گیاهان خواهد شد. همچنین امکان استفاده از سیستم مکانیکی و پیشرفته برای کسانی که قصد دارند به طور حرفه ای به کار پرورش و کشت گیاهان بپردازند به سادگی محیا است.

مزیت ساخت انواع گلخانه های گاتیک، مقاومت نسبتاً بالا در برابر وزش شدید باد و بارش سنگین برف است. شکل خاص سقف امکان جاری شدن قطرات آب حاصل از باران را بر روی پوشش می دهد و هیچ قطره آبی روی گیاهان چکه نمی کند. همچنین قوس گاتیک باعث ارتفاع بیشتر در خط الرأس مرکزی گلخانه شده و باعث می شود فضای مناسب برای پرورش محصولاتی که رشد ارتفاعی دارند(مانند گوجه، خیار، فلفل) و بسیاری درختان گرمسیری ایجاد کند.

این مطلب را نیز بخوانید:   کشت ایروپونیک
 

 

 

انواع گلخانه بر اساس کاربرد:

 • گلخانه های آموزشی
 • گلخانه های تحقیقاتی
 • گلخانه های تفریحی
 • گلخانه های تجاری

گلخانه های آموزشی

انواع این گلخانه ها برای آموزش دانش آموزان و دانشجویان و یا به طور کلی علاقه مندان به کشت گلخانه ای و رشته‌ی کشاورزی. در این گلخانه ها سه مرحله کشت (کاشت، داشت، برداشت) به مراجعه کنندگان به طور کامل یاد داده خواهد شد و می توانند از نزدیک شاهد این سه مرحله باشند. از لحاظ تجهیزات گلخانه های آموزشی، نسبت به انواع گلخانه های دیگر تفاوتی ندارند و باید شرایط محیطی مناسب برای گیاهان فراهم آورده شود. در تمام طول سال از گلخانه های آموزشی استفاده می شود و برای پوشش این نوع گلخانه ها بیشتر از شیشه و یا پلی کربنات استفاده می شود.

گلخانه‌ی آموزشی-نهال رویش

گلخانه های تحقیقاتی

تقریبا از اسم آن مشخص است که چه اتفاقاتی درون آن می افتد. سازه گلخانه تحقیقاتی برای انجام بعضی تحقیقات در زمینه گیاه شناسی یا اصلاح در ساختار ژنتیکی گیاهان، گلخانه های تحقیقاتی تأسیس می شوند تا مکان مناسبی برای تحقیق دانشمندان فراهم آورده شود.

گلخانه های تحقیقاتی-nahalrouyesh

گلخانه های تفریحی

سازه های گلخانه ای تفریحی، معمولا کوچک مقیاسند و هزینه ساخت انها کمتر از انواع دیگر گلخانه ها می باشند. به طور کلی از آنها برای پرورش گیاهان و درختچه های زینتی استفاده می شود و در ملک های شخصی نصب می شوند.

گلخانه های تفریحی-nahalrouyesh

گلخانه های تجاری

این مدل گلخانه ها و انواع گلخانه مدرن، همان گلخانه هایی است که شرکت گلخانه سازی نهال رویش طراحی و اجرا می کند. معمولا در متراژ های بسیار بزرگ ساخته می شوند و برای کسب درآمد و کشت و پرورش محصول به طور جدی و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. میتوانید با استفاده از آنها، میوه ها را خارج از فصلشان پرورش دهید و پس از بسته بندی، محصولتان را به فروش برسانید.

گلخانه های تجاری-نهال رویش

منبع:

مدیرت گلخانه (تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای)

نوشته دکتر محمدرضا حسندخت

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بذارید

‫3 نظر

 • رضا گفت:

  مطلب جالبی بود.
  اطلاعات خوبی گرفتم

 • ایزدی گفت:

  پر سودترین محصول گلخانه ای در ایران کدام است؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *