منوی دسته بندی
هزینه ساخت و مجوز های احداث گلخانه

هزینه ساخت و مجوز های احداث گلخانه

سرمایه-و-مجوز-های-لازم-برای-احداث-گلخانه

برای هر کسی که میخواهد گلخانه ای بسازد، سوال پیش می آید که هزینه ساخت گلخانه چقدر می تواند باشد؟! از طرفی با توجه به قوانین کسب و کار و سازمان جهاد کشاورزی، برای احداث و ساخت گلخانه قبل از به دست آوردن سرمایه لازم برای ساخت گلخانه، نیاز به مجوزهای احدث گلخانه داریم. شرکت گلخانه سازی نهال رویش به طور کامل در این مقاله تمام چیزهایی را که برای ساخت گلخانه نیاز دارید، مانند سرمایه لازم برای ساخت گلخانه  یا مجوزهای احداث گلخانه گردآورده است. اگر می‌خواهید بدانید که هزینه ساخت گلخانه در سال 1400 چقدر می‌تواند باشد، این مقاله را تا آخر و با دقت بدانید. 

محتواهای این مطلب:

  – هزینه هایی که باید قبل از گلخانه پرداخت کنید

 • شرایط اخذ مجوزهای احداث گلخانه و گرفتن تسهیلات بانکی

 – شرایط اولیه اخذ مجوز های احداث گلخانه
گرفتن تسهیلات بانکی و مجوز دیوار کشی

 • هزینه ساخت گلخانه

  – لوله های گالوانیزه
سیستم های گرمایش
  – سیستم سرمایش
  – سیستم فوگر(fogger)
  – سیستم شیدینگ
  – سیستم تهویه
  – آماده سازی بستر کشت
  – سیستم اتوماسیون
  – توری ضد حشره
  – نور مصنوعی

 

هزینه هایی که باید قبل از گلخانه پرداخت کنید

خرید یا اجازه زمین

باید زمینی داشته باشید تا بتوانید در آن به کشت و کار بپردازید و گلخانه خود را بسازید. برای شروع کشت گلخانه ای به صورت صحیح و استاندارد، خوب است که حداقل 5000 متر زمین داشته باشید تا بتوانید 3000 متر از آنرا گلخانه بسازید. اگر توان این‌کار را دارید بهتر است که زمینی بخرید و در آن کار خود را شروع کنید. اگر هم این امکان وجود ندارد، می‌توانید به ازای پرداخت ماهیانه زمین اجاره کنید.

 

دریافت مجوز

اگر قبلا تجربه ای در کار کشت و کشاورزی نداشته اید، باید مبلغی را برای گذراندن کلاس های آموزشی و ارائه مدرک آن برای اخذ مجوز پرداخت کنید. اگر هم قبلا در پیشه کشاورزی فعال بوده اید، می توانید بوسیله نامه و با ارائه مستندات، درخواست مجوز های لازم را بکنید.

تهیه بذر، خاک و کود

معمولا برای انتخاب مکان ساخت گلخانه، به این نکته که در آن منطقه چه نوع خاکی وجود دارد یا اصلا برای کشت مناسب است یا نه، توجه می شود. در مواردی خاص، مجبور هستید مکانی را برای احداث گلخانه انتخاب کنید که خاک مناسبی ندارد. در این مواقع، میتوانید خاک مورد نیاز را بخرید و به گلخانه اضافه کنید. همچنین می توانید از بستر های کشت به جای خاک نیز استفاده کنید. بذر و کود هم که برای پرورش گیاهان لازم و ضروری هستند و برای رشد آنها استفاده می شوند.

سفارش ساخت گلخانه در سراسر ایران


مطلب مرتبط: کشت ایروپونیک 

 

سیستم آبیاری

سیستم آبیاری به دو صورت دستی و اتوماتیک یا هوشمند موجود است. طبیعتا هزینه تهیه سیستم دستی کمتر از سیستم اتوماتیک است. با گرفتن مشاوره از یک کارشناس کشاورزی، میتوانید دستگاه متناسب با محصولات و گلخانه خود را تهیه کنید.

شرایط اولیه اخذ مجوز های احداث گلخانه

قبل از فکر کردن درباره هزینه احداث گلخانه باید به کسب پروانه تأسیس و مجوزهای احدث گلخانه فکر کنید؛ برخی از این مدارک برای دریافت وام احداث گلخانه نیز مورد نیاز هستند. برای گرفتن پروانه تاسیس باید مدارکی به نظام مهندسی ارائه کنید که می‌توانید با مراجعه به وبسایت جهاد کشاورزی از مجوزهای احدث گلخانه و شرایط اخذ آن مطلع شوید. برخی مدارک که باید برای دریافت پروانه تأسیس ارائه کنید عبارت اند از: مشخصات و مدارک فردی، حق مالکیت کتبی آب، مشخصات و مدارک زمین (سند شش دانگ، حریم زمین یا به عبارتی فاصله زمین از مرغداری و دامداری و… )

 
 

 

برای نمونه:

– فاصله و حریم با کار خانه‌های آلوده (کارخانجات سیمان، سنگ شکنی، آسفالت، پودر سنگ و… ) باید 2000 متر باشد .

– فاصله و حریم با رودخانه باید 50 متر باشد.

– فاصله و حریم با دریا باید 200 متر باشد.

– فاصله و حریم با واحد مرغ لاین باید 3000 متر باشد.

– فاصله و حریم با واحد مرغ اجداد و اصلاح نژادی باید 1000 متر باشد.

– فاصله و حریم با واحد مرغ مادر باید 500 متر باشد.خرید بست و اتصالات گلخانه

فاصله و حریم با واحد مرغ های تخم گذار:

– اگر بستر کشت خاکی باشد، 300 متر است .

– اگر بستر کشت هیدروپونیک باشد، 100 متر است .

فاصله و حریم با واحد مرغ گوشتی:

– اگر بستر کشت خاکی باشد، 50 متر است.

– اگر بستر کشت هیدروپونیک باشد، حریمی برای آن در نظر گرفته نشده است.

* توصیه میشود که قبل از خرید زمین به قسمت امور اراضی جهاد کشاورزی مراجعه کنید تا اطلاعاتی درباره آن زمین به دست بیاورید تا در آینده به مشکلی برنخورید.*

مطلب مرتبط:  درآمد گلخانه 

 

گرفتن تسهیلات بانکی و مجوز دیوار کشی

برای دریافت مجوز دیوارکشی و گرفتن تسهیلات از بانک باید مساحت زمین حداقل 5000 متر و مساحت سازه حداقل 3000 متر باشد. اگر مشکلی وجود نداشته‌باشد، از طرف نظام مهندسی به بانک معرفی خواهید شد. از شروط گرفتن وام احداث گلخانه نداشتن بدهکاری به بانک، کارت پایان خدمت، حق آب تعیین شده و جواب باقی استعلاماتی است که بانک خواهد گرفت. بعد از آن در سامانه سیتا ثبت‌نام انجام دهید تا درخواست شما جریان یابد. اگر مبلغ وام شما بیش از ده ملیارد تومان باشد، وارد کارگروه ملی میشود که در این صورت توسط وزارتخانه بررسی خواهد شد. پس از تایید نهایی، نحوه برداخت تسهیلات به صورت 80-20 می باشد؛ یعنی بیست درصد کل سرمایه را باید متقبل شویم و هشتاد درصد باقی را بانک به صورت تسهیلات به ما پرداخت میکند. به گونه‌ای که وقتی 20درصد از کل پروژه پیش رفت بانک شروع می‌کند به پرداخت تسهیلات مرحله‌ای  و در چهار مرحله وام را پرداخت می‌کند. بانک به شما برای پرداخت اقساط وام ساخت گلخانه یک سال برای اجرا و یک سال هم برای تنفس فرصت خواهد داد. به‌عبارتی بعد از دو سال پرداخت اقساط به بانک شروع می شود و تا 5 سال ادامه خواهد داشت. مقدار سود این وام هم در سال جاری 14.5 درصد و در مناطق محروم حدود 9 درصد می‌باشد. بعد از اینکه 20درصد پروژه پیش رفت میتوانیم شروع به دیوارکشی کنیم.

شرایط-اولیه-زمین-و-سازه-برای-گرفتن-تسهیلات-بانکی-و-مجوزهای-احداث-گلخانه
شرایط اولیه زمین و سازه برای گرفتن تسهیلات بانکی و مجوزهای احداث گلخانه
مراحل دریافت وام از سازمان جهاد کشاورزی برای ساخت گلخانه

مراحل دریافت وام از سازمان جهاد کشاورزی برای ساخت گلخانه

 
 

 

 

هزینه ساخت گلخانه و تجهیز آن

هزینه ساخت گلخانه وابسته به عوامل مختلفی چون سیستم گرمایش و سرمایش، انشئابات، سیستم برق رسانی، پوشش گلخانه، فوندانسیون، نوع سازه، دیوارکشی و سیستم آبرسانی است.

هزینه تیم نصب و احداث سازه

به علاوه هزینه‌هایی که باید برای تجهیزات و امکانات گلخانه بدهید، باید هزینه‌ای را نیز برای تیم نصب سازه بپردازید. هزینه تیم‌های مختلف نصب برای شرکت‌های گلخانه‌سازی بر اساس تجربه و شیوه کار متفاوت است. بستگی دارد که در کجای ایران قرار دارید و تیم نصب قرار است از کدام استان به محل گلخانه شما اعزام شود. بستگی به مکانی که شما دارید نیز هزینه‌ای که کادر نصب شرکت نهال رویش از شما دریافت خواهد کرد متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت دقیق می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مشاوره ساخت گلخانه: 09128280308

لوله های گالوانیزه

در گلخانه‌ها از دونوع لوله گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد استفاده می‌شود. مقاومت لوله گالوانیزه گرم در برابر خوردگی و همچنین ضخامت گالوانیزاسیون آن از لوله گالوانیزه سرد بیشتر است. هزینه احداث گلخانه با استفاده از لوله گالوانیزه گرم حدودا 3 تا 4 هزار تومان بیشتر از لوله گالوانیزه سرد است.

سیستم گرمایش 

گلخانه‌ها توسط اثر گلخانه‌ای گرم می‌شوند؛ اما چون این میزان گرما در فصول سرد سال نمی‌تواند کافی باشد، لازم است گلخانه‌ها از طریق دیگری هم گرم شوند؛ به همین علت از سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌کنیم. یک سیستم گرمایشی مطلوب باید حرارت مورد نیاز در سرد ترین شب سال را تامین کند، همچنین حرارت و گرما را بصورت یکنواخت در سراسر گلخانه پخش کند که این کار موجب کاهش بیماری‌ها، رشد مناسب گیاه و همچنین افزایش کارایی حرارت می‌شود. در انتخاب سیستم گرمایشی برای گلخانه خود باید به عواملی موثری همچون مساحت، هدر رفت گرما، نوع پوشش و شرایط اقلیمی دقت نماییم. انواع سیستم گرمایشی عبارت‌اند از روش گرمایش موضعی و روش گرمایش مرکزی. در روش موضعی بخاری‌ها در نقاط مختلف گلخانه مستقر می‌شوند، این بخاری‌ها فقط اطراف خود را گرم می‌کنند و از هزینه اولیه کمی برخوردار می‌باشد.
یکی از سیستم های گرمایش به روش موضعی بخاری یا هیتر (heater) نامیده می‌شود، نوعی بخاری فن دار می‌باشد. گرمای تولیدی درون یک کوره قرار دارد که اصطلاحآ به آن آتش درون می‌گویند و فن‌ها با دمیدن هوای سرد بر بدنه بیرونی کوره، هوای داغ را وارد محیط گلخانه می‌نماید. این نوع از بخاری‌ها به هیتر گلخانه شناخته شده می‌باشند. هزینه سیستم گرمایش هیتر در متر مربع حدود 110 هزار تومان می‌باشد.

سیستم گرماتاب

در سیستم گرما تاب که یکی دیگر از سیستم های گرمایش گلخانه از روش گرمایش موضعی می‌باشد، گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص درون لوله‌ای با ضریب تابش زیاد می‌سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و به‌وسیله سطوح منعکس کننده که به شکل ذوزنقه در قیمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می‌تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمت های اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله های تابشی وفن می باشد. هزینه سیستم گرمایش گرما تاب در هر متر مربع حدودا بین 85 تا 90 هزار تومان می باشد.

گرمایش مرکزی

در روش گرمایش مرکزی یک یا چند دیگ بخار در یک محل واقع شده‌اند و بخار آب و یا آب داغ از طریق لوله‌هایی به نقاط و قسمت های مختلف گلخانه منتقل می‌شود. سیستم گرمایش مرکزی از هزینه اولیه نسبتا بالایی برخوردار می‌باشد. برای گلخانه‌هایی که زیر یک هکتار می‌باشند توصیه نمی‌شود که از سیستم گرمایش مرکزی استفاده کنند. هزینه استفاده از سیستم گرمایش مرکزی در مترمربع حدودا بین 300 تا 350 هزار تومان می‌باشد. یکی دیگر از سیستم‌های گرمایش مرکزی، انرژی زمین گرمایی می‌باشد که به علت هزینه‌های بسیار زیاد در کشور ایران مقرون به صرفه نیست.

مطلب مرتبط: گل رز هلندی 

 

سیستم سرمایش

 انواع گلخانه‌ها توسط اثر گلخانه ای گرم می شوند بخصوص در فصل تابستان که زاویه تابش خورشید بصورت مستقیم می باشد و در ظهر به نقطه اوج خود می رسد باعت گرمای بیش از حد محیط گلخانه می شود که ما برای اینکه هوای گلخانه را به دمای مطلوب و آن بازه دمایی گیاه مورد نظر برسانیم از سیستم های خنک کننده ای همچون سیستم تهویه، سیستم فن و پد، فوگر و شیدینگ یا سایه انداز استفاده کنیم.

فن‌های تهویه

فن تهویه با خروج و تهویه هوای راکد گلخانه محیط سالم‌تری را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند. فن‌های تهویه برای کاهش تنش گرمایی گیاهان نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند که غالبا به همراه پدها یک سیستم کامل سرمایش به نام سیستم فن و پد تشکیل می‌دهند.

 

فن و پد

عملکرد سیستم پد و فن بدین صورت می‌باشد که با مکش فن های اگزاست، ذرات آب از روی پدهای سلولزی نصب شده در سمت دیگر گلخانه به هوا وارد می‌شوند و این ذرات جهت بخار شدن گرمای محیط را جذب می‌کنند و در نتیجه مسیر حرکت هوای خود را خنک می کنند. قیمت سیستم خنک کننده فن و پد به ازای هر متر مربه حدودا 90 هزار تومان می‌باشد.

 

سیستم مه پاش (fogger)

سیستمی می‌باشد که توسط آن فضای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و سالن‌های بزرگ طی فرآیند تبخیر آب و بدون خیس کردن و ریزش آب روی خود گیاهان خنک می‌شود. این سیستم هم در فضای باز و هم در فضای بسته قابل استفاده است. ثابت نگه داشتن رطوبت یکی از عوامل مهم در گلخانه‌ها است. رطوبت زیر 30 درصد برای گیاهان خطرساز است و حتی ممکن است منجر به از بین رفتن آن‌ها شود. از مه‌پاش در تابستان برای افزایش رطوبت و خنک کردن گلخانه استفاده می‌شود و در زمستان برای جلوگیری از خشک شدن هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. دسترسی به رطوبت مطلوب و بهینه در گلخانه‌ها به 3 عامل بستگی دارد:

 1. تهویه مناسب
 2. وجود سایه
 3. رطوبت
  سیستم فوگر در گلخانه

  سیستم فوگر در گلخانه

مطلب مرتبط: کشت خیار در گلخانه 

 

هدف خنک کردن و تامین رطوبت محیط مثل گلخانه ها است. در فضای باز هدف از ایجاد سیستم مه پاش، تنها خنک کردن و شاداب کردن محیط و اطرافیان است. در این فرایند ذرات پودری شکل آب، حرارت هوا را گرفته و خود تبخیر شده و نهایتا خنک سازی انجام می شود. این کار توسط نازل های برنجی متصل به شیلنگ های تحت فشار انجام می شود. با توجه به اینکه اساس کار سیستم مه پاش تبخیر است، بنابراین در محیط های شرجی این سیستم کارایی ندارد. سیستم مه پاش قادر است هوا را تا 10 درجه سانتی گراد خنک کند. هزینه استفاده از فوگر برای یک متر مربع حدودا بین 25 تا 35 هزار تومان است.

سیستم شیدینگ

توری سایبان (شید گلخانه ای)، یکی از مهم ترین تجهیزات موجود در گلخانه می باشد که اصلی ترین کار آن کاهش دمای موجود در گلخانه، جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به محصولات و جلوگیری از تبخیر آب است. قیمت توری سایبان (شید گلخانه) با توجه به درصد سایه اندازی و عرض آن گوناگون است و هر چه درصد سایه اندازی بیشتر باشد به همان نسبت قیمت خرید توری سایبان نیز افزایش می یابد.
ایران کشوری گرم و خشک است و یکی از بهترین راه ها برای مقابله با خشک سالی های پی در پی، استفاده از کاشت گلخانه‌ای می‌باشد. در سال های اخیر به دلیل گسترش و رواج کاشت گلخانه ای در کشور و شناخته شدن بیش تر تور های سایبان به منظور کارآیی و عملکرد مناسب برای خنک نمودن گلخانه ها، استفاده از این تجهیزات در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است و شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، البرز، هرمزگان، اردبیل، خراسان و مازندران بیشترین استفاده از تور های سایبان در کشور را داشته اند. قیمت سیستم شیدینگ حدودا بین 25 تا 32 هزار تومان می باشد.

کاور شیدینگ در خارج از گلخانه

تهویه

تهویه گلخانه به زبان ساده به معنی نصب پنجره هایی در سقف و اطراف گلخانه به منظور ارتباط هوای محیط داخل گلخانه با هوای بیرون. از دلایل استفاده از پنجره در گلخانه این است که مبادله هوا میان خاج و داخل گلخانه به درستی صورت گیرد و گاز کربن دی‌اکسید لازم برای فتوسنتز و کنترل دما فراهم شود. قیمت هر پنجره با ریل و چرخ دنده در متر مربع و… حدودا بین 25 تا 45 هزار تومان است. فن تهویه با خروج و تهویه هوای راکد گلخانه محیط سالم تری را برای رشد گیاهان فراهم می‌کنند. فن‌های تهویه برای کاهش تنش گرمایی گیاهان نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند. فن‌های سیرکوله (دایره‌ای شکل ) نوعی دیگر از سیستم تهویه می‌باشد که برای به حرکت در آوردن هوای گلخانه استفاده می شود. این کار موجب یک دست شدن دما و رطوبت در گلخانه و کمک به فتوسنتز گیاه می شود. قیمت این فن ها در یک متر مربع حدودا بین 20 تا 30 هزار  تومان می‌باشد.

پنجره گلخانه

تبادل هوای بیرون و داخل گلخانه با استفاده از پنجره

احداث گلخانه در روستا

بسیاری از روستاییان هستند که می‌خواهند با احداث گلخانه در روستا وارد زمینه صنعت کشاورزی مدرن شوند. خیلی از شهرنشین‌ها نیز که از قبل در روستاها زمین داشته‌اند، دوست دارند در روستایشان گلخانه‌ای تاسیس کند. این گونه سوالات درباره ساخت گلخانه در روستا زیاد از کارشناسان نهال رویش به خصوص در بخش نظرات همین مقاله پرسیده می‌شود.

سوال کاربر درباره شرایط احداث گلخانه در روستا

سوال کاربر درباره شرایط احداث گلخانه در روستا

تفاوت احداث گلخانه در روستا و یا در شهر، به مجوزها و وام‌های پرداختی مرتبط است. اصل کار که همان ساخت گلخانه است چندان تفاوت زیادی نسبت به مناطق شهری ندارد و تنها در چنین مسائلی روند کاری آن با شهرها متفاوت است. برای دریافت مشاوره و راهنمایی کامل درباره روند ساخت گلخانه روستایی با شماره 09120461138 یا پشتیبانی واتساپ ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را از پشتیبانی نهال رویش بپرسید.

سرمایه لازم برای احداث گلخانه 

در کل اگر بخواهید بدانید برای احداث و ساخت گلخانه چقدر سرمایه نیاز دارید، در نظر داشته باشید که برای شروع خوب، نیاز به سرمایه بسیار خوبی نیز دارید. برای مثال برای ساخت یک گلخانه 1000 متری، به همراه تمام تجهیزات مورد نیاز و مواد و وسایل با کیفیت، نیاز به سرمایه ای بین 800 تا 900 میلیون تومان خواهید داشت.


هزینه احداث  گلخانه

بطور کلی هزینه ساخت گلخانه یا سرمایه لازم برای ساخت گلخانه به ازای هر یک متر مربع  با تجهیزات، حدود 330 تا 950 هزار تومان میباشد. مقدار سرمایه لازم برای ساخت یک متر مربع گلخانه (فقط خود سازه، بدون تجهیزات)حدود 250 تا 550 هزار تومان است.


هزینه احداث گلخانه 1000 متری

با توجه به مطلب بالا، قیمت اجرای یک گلخانه 1000 متری به همراه تجهیزات مورد نیاز برای گلخانه، به ازای هر متر مربع حدود 400 تا 950 هزار تومان خواهد بود. اگر از تجهیزات ساخت گلخانه صرف نظر کنیم، هزینه احداث یک گلخانه 1000 متری بر حسب هر متر مربع بین 250 تا  550 هزار تومان خواهد بود. در نظر داشته باشید این ارقام بدون لحاظ کردن هزینه نصب سازه هستند. برای نصب و کارگذاری سازه باید هزینه ای جدا بپردازید.

هزینه ساخت گلخانه 200 متری

توجه داشته باشید ساخت گلخانه پایین‌تر از متراژ ۲۵۰۰ مترمربع برای کشت‌های معمولی توجیه اقتصادی ندارد توجیه اقتصادی ندارد و با توجه به هزینه ساخت گلخانه ۲۰۰ متری، به صرفه نمی‌باشد. مگر اینکه محصولاتی خاص تولید کنید و توانایی عرضه خاص آن را به بازار مصرف داشته باشید. در این روش سرمایه اولیه ساخت گلخانه پس از سه سال به‌طور کامل باز خواهد گشت.

ساخت گلخانه ارزان قیمت

قبول داریم که هزینه‌های ساخت و ایجاد یک گلخانه تجاری بسیار است و از خود سازه گرفته تا تجهیزات مورد نیاز برای کشت و نگهداری، به سرمایه اولیه زیادی برای شروع کار نیاز دارد. به همین خاطر بسیاری از افراد به دنبال ساخت گلخانه ارزان قیمت هستند و می‌خواهند هر چه ارزان‌تر، سازه خود را بسازند. واقعیت این است که سازه گلخانه ارزان قیمت برای کشت تجاری مناسب نمی‌باشد؛ زیرا برای پایین آمدن قیمت باید از کیفیت تجهیزات کم کرد و این کار استحکام و کارایی سازه را پایین می‌آورد. برای کسب و کارهای خانگی یا ساخت گلخانه خانگی می‌توانید از سازه ارزان استفاده کنید ولی برای کشت تجاری و در متراژهای بالا، چنین چیزی را توصیه نمی‌کنیم.

هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک

سیستم کشت هیدروپونیک، کمی متفاوت تر از سیستم کشت خاکی است. کشت هیدروپونیک معروف به این است که هزینه اولیه زیادی در بر دارد؛ ولی بهره وری آن در آینده بالا است. فزون بودن هزینه آن نسبت به کشت خاکی، مربوط به لوازم و تجهیزاتی است که در کشت خاکی استفاده نمی شود. برخی از مواردی که باید در کشت هیدروپونیک برای آنها هزینه بپردازید عبارت است از: هزینه تهیه و مدیریت محلول و فرمول های غذایی، هزینه بستر کشت، ضد عفونی کردن بستر کشت و…به طور متوسط، هزینه نصب و راه اندازی یک گلخانه هیدروپونیک، برای بستر کشت آن باید به طور میانگین در هر متر مربع معادل 150 هزار تومان می باشد.

مطلب مرتبط: گلخانه 

 

آماده سازی بستر کشت

کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت، یکی از روش های خلاقانه تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و سم و با کم ترین نیاز به آب(با استفاده از محلول مغذی) است. با استفاده از کشت هیدروپونیک، میتوانیم بدون محدودیت در هر کجای ایران به کشت میوه‌هایی همچون توت فرنگی و گوجه پرداخت. استفاده از این نوع کشت باعث مصرف بهینه آب و کاهش هزینه‌ها و سرمایه لازم برای احداث گلخانه میشود. هزینه ساخت گلخانه با بستر کشت هیدروپونیک به ازای هر متر مربع حدود 120 تا 180 هزار تومان هزینه بر میباشد. در این روش  سرمایه اولیه بعد از سه سال به طور کامل باز خواهد گشت در حالی که برای آماده سازی بستر کشت خاکی علاوه بر مرف زیاد آب و… حدود 7 هزار تومان هزینه دارد که در این روش برای بازگشت سرمایه اولیه حدود چهار تا پنج سال زمان مورد نیاز است.

هزینه-ساخت-گلخانه-بر-اساس-بستر-کشت

سیستم اتوماسیون

از طریق سیستم کنترل هوشمند گلخانه (سیستم اتوماسیون گلخانه) می توان کلیه پارامترهای رطوبت و آب و هوا را به صورت آنی از طریق اینترنت و پیامک و سیستم های ارتباطی دیگر کنترل نمود؛ همچنین امکان نمایش از طریق نمایشگر دستگاه ها امکان پذیر می باشد. یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه ارائه نمودار های مربوط به پارامترها می باشد. از طریق ابزارهای کنترل می توان نسبت به خاموش و روشن نمودن دستگاه ها اقدام نمود و کلیه تجهیزات گلخانه را به از راه دور کنترل نمود. کلیه فعالیت ها به صورت اتوماتیک و دستی  قابل انجام می باشد. به عنوان مثال از طریق سیستم اتوماسیون گلخانه می‌توان نسبت به اندازه‌ گیری دما و رطوبت و کنترل آن اقدام نمود . هزینه نصب این سیستم در هر متر مربع حدودا بین 35 تا 95 هزار تومان می باشد که با توجه به نوع سیستم متغیر است.

توری ضد حشره

نصب توری ضد حشره در گلخانه ها بعنوان یک روش فیزیکی مبارزه با آفات و بیماری های ویروسی تبدیل به یک راهکار مفید و عملی بخصوص در مناطقی که تحت فشار زیاد آفات ناشی از حشرات پرنده هستند گردد. هزینه ساخت گلخانه در هر متر مربع با توری ضد حشره حدودا بین 15 تا 22 هزار تومان می باشد.

نور مصنوعی

امروزه در کشاورزی مدرن برای تامین نور گیاهان از نور مصنوعی در گلخانه استفاده می‌شود. این نورها علاوه بر استفاده در مناطق کم نور مانند شهرهای ساحلی که اکثر روز های آن آسمانی ابری و بارانی دارند، در فصول سرد سال نیز که تابش نور خورشید در آنها کاهش می یابد کاربرد دارند.

منابع: مدیریت گلخانه (نوشته دکتر محمدرضا حسندخت)

مهندسی سازه و مدیریت گلخانه (نوشته داریوش شیراوند)

تکنولوژی و مدیریت گلخانه (نیکالس کاستیا)

به همراه اطلاعات و تجربیات تیم نهال رویش

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بذارید

‫72 نظر

 • احمد گفت:

  با سلام احمدفر هستم از گلستان علی آباد کتول و ممنونم از مطالب ارزشمند شما

 • محمد مهدی گفت:

  سلام
  مفید بود. بصورت واضح و با اعداد و ارقام نوشته شده بود
  خیلی ممنون

 • صالح رضایی گفت:

  سلام و عرض ادب ۵هزار متر زمین مرغوب در ملایر دارم برای همکاری گلخانه کسی تمایل داشت درخدمت هستم

 • سجاد رستمی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من موافقت اولیه را گرفتم و زمین سازه 1750 مترمربع است ، حال با توجه به توضیحات شما برای کشت خیار و گوجه و فلفل به نظر شما صرفه اقتصادی نداره ؟

 • مهدی عزیزی گفت:

  سلام وقتتون‌ بخیر.
  ی سوال در مورد گلخانه داشتم..
  من از تجهیزات گلخانه سر در نمیارم ولی چون خودم تو کار گل فروشی هستم تصمیم گرفتم ک گلخانه بزنم.
  یکی از آشناهامون گلخانه کوجه و خیار داشتن ک برشکست شدن و جمع کردن ولی من یک سری از تجهیزاتش رو خریداری کردم.
  منطورم سازه هش هستش .ک ۷۸ عدد تاج و ۲۴ تا نودان داره با پایه هاش میخواستم لوله گالوانیزه گرم هستش میخواستم بدونم ک این مقدار چقد زمین رو احاطه میکنه برای پرورش گل رز.ممنون میشم اگ راهنمایی کنین❤❤

 • سلام وقت شما بخیر رضاشاکری هستم ۳۵ساله اازروستاهای نیشابور.زمین واب ازچاه عمیق دارم میخوام یه گلخانه ۱۰۰۰متری برای کشت گرجه وخیار احداث کنم ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر

  • نهال رویش گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای مشاوره و راهنمایی درباره کشت با پشتیبانی در ارتباط باشید.

 • سلام بنده میخوام سالانه دوهزار تن هویج برای مصرف خودم (تولید مربای هویج) ایجاد کنم و لذا از شما اساتید میخوام که بفرمایید چه کمکی میتونید بکنید؟

  • نهال رویش گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای مشاوره با شماره 09120461138 یا پشتیبانی واتساپ در ارتباط باشید

 • محمد گفت:

  سلام مجوز گلخانه سه هزارمتری دارم اگه کسی هست شراکت کنه درخدمتم

 • صادق گفت:

  سلام. ممنون از زحماتتون

 • سلام من می خواستم گلخانه ای به متراژ ۲۰۰متر مربع احداث کنم برای صیفیجات مثل خیار وگوجه فرنگی. صفر تا صد هزینه های احداث اون چقدر میشه

  • نهال رویش گفت:

   سلام و وقت بخیر
   قیمت ها بستگی به متراژ، مکان، نوع تجهیزات و… داره
   برای اطلاعات کامل‌تر با پشتیبانی واتساپ در ارتباط باشید و یا تماس بگیرید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.