هزینه ساخت گلخانه و مجوزهای لازم در سال 1403

آنچه در این مقاله می‌خوانید
هزینه ساخت گلخانه

اولین سوالی که ممکن است راجع‌به ساخت گلخانه مطرح شود، هزینه ساخت گلخانه است! از طرفی با توجه به قوانین کسب و کار و سازمان جهاد کشاورزی، برای احداث و ساخت گلخانه قبل از به دست آوردن سرمایه لازم برای ساخت گلخانه، نیاز به مجوز ساخت گلخانه داریم. شرکت گلخانه سازی نهال رویش به طور کامل در این مقاله تمام چیزهایی را که برای ساخت گلخانه نیاز دارید، مانند سرمایه لازم برای ساخت گلخانه  یا مجوزهای احداث گلخانه گردآورده است. اگر می‌خواهید بدانید که هزینه ساخت گلخانه در سال 1403 چقدر می‌تواند باشد، این مقاله را تا آخر و با دقت بدانید.

هزینه های قبل از شروع ساخت گلخانه

زمین جهت ساخت گلخانه

قبل از هرچیز باید زمینی داشته باشید تا بتوانید در آن به کشت و کار بپردازید و گلخانه خود را بسازید. برای شروع ساخت گلخانه‌ به صورت صحیح و استاندارد، متراژ حدودی بالای 3 هزارمتر زمین داشته باشید تا بتوانید حداکثر 80% از آنرا گلخانه بسازید. اگر توان اینکار را دارید بهتر است زمینی بخرید و در آن کار خود را شروع کنید. اگر هم این امکان وجود ندارد، میتوانید به ازای پرداخت ماهیانه زمین اجاره کنید.(2)

هزینه ساخت گلخانه

مجوز گلخانه

اگر قبلا تجربه‌ای در کار کشت و کشاورزی نداشته‌اید، باید مدارک مورد نیاز و طرح توجیهی گلخانه، برای اخذ مجوز گلخانه ارائه کنید. اگر هم قبلا در پیشه کشاورزی فعال بوده‌اید، می توانید به‌وسیله طرح توجیهی گلخانه، نامه و با ارائه مستندات، درخواست مجوزهای لازم را بکنید.

سامانه صدور مجوز گلخانه

درگاه ملی مجوزهای کشور g4b.ir تحت مدیریت دبیرخانه «هیات مقررات‌ زدایی و بهبود محیط کسب‌ و کار»، راه اندازی شده است. این سامانه، بستری اینترنتی می باشد که برای تمامی کسب و کارهای موجود در کشور، شرایط تاسیس، شامل زمان صدور، مدت اعتبار مجوز گلخانه، هزینه لازم برای دریافت مجوز گلخانه، مدارک، مجوزهای پیش نیاز و استعلامات لازم را تعیین نموده است. یکی از مجوزهای مذکور در این سایت، مجوز گلخانه بوده که شرایط اخذ آن در ادامه توضیح داده شده است. (1)

هزینه ساخت گلخانه

قبل از شروع احداث گلخانه باید به کسب پروانه تأسیس و مجوز ساخت گلخانه فکر کنید. برای گرفتن پروانه تاسیس باید مدارکی را به نظام مهندسی ارائه کنید که می‌توانید با مراجعه به وبسایت جهاد کشاورزی از مجوز گلخانه و شرایط اخذ آن مطلع شوید. برخی مدارک که باید برای دریافت پروانه تأسیس ارائه کنید عبارت اند از: مشخصات و مدارک فردی، مشخصات و مدارک زمین (سند شش دانگ، حریم زمین یا به عبارتی فاصله زمین از مرغداری و دامداری و… ).(1)

شرایط مجوز گلخانه

هزینه ساخت گلخانه

حریم ساخت گلخانه

مجوز گلخانه کوچک

اگر کسی در حیاط منزل مسکونی فضای لازم را داشته باشند و منزل از آب، برق و گاز برخوردار باشد پس از فراگیری آموزش ابتدایی، مجوز لازم صادر می شود، همچنین برای خارج از بافت روستا حداقل سه هزار متر فضای گلخانه‌ای نیاز است تا تغییر کاربری و تأمین آب، برق و گاز برای فرد متقاضی انجام شود.

منبع: ایسنا

وام گلخانه

برای دریافت مجوز دیوار کشی و گرفتن تسهیلات از بانک باید  مساحت زمین حداقل 5000 متر و مساحت سازه حداقل 3000 متر باشد. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، از طرف نظام مهندسی به بانک معرفی خواهید شد. از شروط گرفتن تسهیلات نداشتن بدهکاری به بانک، کارت پایان خدمت، حق آب تعیین شده و جواب باقی استعلاماتی است که بانک خواهد گرفت.(3)

 

بعد از آن در سامانه سیتا ثبت نام انجام دهید تا درخواست شما به جریان بیوفتد. اگر مبلغ وام گلخانه بیش از ده ملیارد تومان باشد، وارد کارگروه ملی می‌شود که در این صورت توسط وزارتخانه بررسی خواهد شد. پس از تایید نهایی، نحوه پرداخت وام گلخانه به صورت 80-20 می باشد؛ یعنی بیست درصد کل سرمایه را باید متقبل و هشتاد درصد باقی‌مانده را بانک به صورت تسهیلات پرداخت می‌کند.

بگونه‌ای که وقتی 20درصد از کل پروژه پیش رفت بانک شروع می‌کند به پرداخت تسهیلات مرحله‌ای و در چهار مرحله وام را پرداخت می‌کند. بانک به شما برای پرداخت اقساط یک سال برای اجرا و یک سال هم برای تنفس فرصت خواهد داد. (3)

هزینه ساخت گلخانه

به عبارتی بعد از دو سال پرداخت اقساط به بانک شروع می‌شود و تا 5 سال ادامه خواهد داشت. مقدار سود این وام هم در سال جاری 14.5 درصد و در مناطق محروم حدود 9 درصد می باشد.

بعد از اینکه 20درصد پروژه پیش رفت می‌توانیم شروع به دیوار کشی کنیم.

هزینه ساخت گلخانه

بطور کلی هزینه ساخت گلخانه یا سرمایه لازم برای ساخت گلخانه به ازای هر یک متر مربع سازه نایلونی با ارتفاع حداکثر 6 متر، حدود 500,000 تا 700,000 تومان و 1,000,000 تا 1,500,000 با تجهیزات می‌باشد. هزینه ساخت گلخانه به ازای هر یک متر مربع سازه نایلونی با ارتفاع حداکثر 7/5 متر، حدود 700,000 تا 1,500,000 تومان است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

هزینه ساخت گلخانه 1000 متری

با توجه به مطلب بالا، قیمت ساخت یک گلخانه 1000 متری به همراه تجهیزات مورد نیاز برای گلخانه، به ازای هر متر مربع حداقل حدود 1,000,000 تا 1,500,000 تومان خواهد بود. اگر از تجهیزات ساخت گلخانه صرف نظر کنیم، هزینه احداث یک گلخانه 1000 متری بین 500,000,000 تا  700,000,000 میلیون تومان خواهد بود.(2)

هزینه تیم نصب و احداث سازه

به علاوه هزینه‌هایی که باید برای تجهیزات و امکانات گلخانه بدهید، باید هزینه‌ای را نیز برای تیم نصب سازه بپردازید. هزینه تیم‌های مختلف نصب برای شرکت‌های گلخانه‌سازی بر اساس تجربه و شیوه کار متفاوت است. بستگی دارد که در کجای ایران قرار دارید و تیم نصب قرار است از کدام استان به محل گلخانه شما اعزام شود. بستگی به مکانی که شما دارید نیز هزینه‌ای که کادر نصب شرکت نهال رویش از شما دریافت خواهد کرد متفاوت خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت دقیق می‌توانید با شماره 09335241286 تماس بگیرید.

هزینه ساخت گلخانه اسپانیایی

سازه‌ای که بیش از دیگر سبک‌های گلخانه مورد استقبال است، سازه گلخانه اسپانیایی می‌باشد. هزینه نصب این سازه از سازه شیشه‌ای کمتر و از سازه ایرانی و تونلی بیشتر است؛ هزینه ساخت سازه اسپانیایی به ازای هر متر مربع حدود 720,000 تومان است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

هزینه ساخت گلخانه سیرکولار

هزینه ساخت سازه سازه سیرکولار با صرف نظر از هزینه تجهیزات و… به ازای هر متر مربع حدود 680,000 تومان است.

از مزایای این نوع گل خانه می توان به کمترین میزان مقاومت ایرودینامیکی در برابر باد و حداکثر هوای موجود نسبت به سطح پوشش اشاره کرد. 

هزینه ساخت گلخانه هلندی

سازه‌های ونلو (هلندی) در دسته‌ی با مقاوم‌ترین گلخانه‌ها قرار می‌گیرند، معلولا این گلخانه‌ها به صورت شیشه‌ای احداث می‌شوند چرا که به کارگیری این نوع گلخانه در مقایسه با گلخانه پلاستیکی و گلخانه پلی کربنات، نور بیشتری را نصیب گیاهان شما می‌کند ولی دقت داشته باشید که این نور، نور مستقیم می‌باشد و بهتر است پخش شود و لازم است اقداماتی جهت این کار صورت گیرد. هزینه ساخت سازه گلخانه شیشه‌ای بدون تجهیزات، به ازای هر متر مربع به طور تقریبی 2,500,000 تومان می‌باشد.(2)

هزینه ساخت گلخانه

هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک

سیستم کشت هیدروپونیک، کمی متفاوت تر از سیستم کشت خاکی است. کشت هیدروپونیک معروف به این است که هزینه اولیه زیادی در بر دارد؛ ولی بهره‌وری آن بالا است. افزون بودن هزینه آن نسبت به کشت خاکی، مربوط به لوازم و تجهیزاتی است که در کشت خاکی استفاده نمی‌شود. برخی از مواردی که باید در کشت هیدروپونیک برای آنها هزینه بپردازید عبارت است از: هزینه تهیه و مدیریت محلول و فرمول های غذایی، هزینه بستر کشت گلخانه، ضد عفونی کردن بستر کشت و…. به طور حدودی هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک به ازای هر متر مربع 1,800,000 الی 2,500,000 می‌باشد.(2)

ساخت گلخانه ایرانی

هزینه ساخت سازه گلخانه طرح فائو یا ایرانی به طور تقریبی به ازای هر متر مربع 570,000 تومان می‌باشد.

سیستم آبیاری گلخانه

سیستم آبیاری به دو صورت دستی و اتوماتیک یا هوشمند موجود است. طبیعتا هزینه تهیه سیستم دستی کمتر از سیستم اتوماتیک است. با گرفتن مشاوره از یک کارشناس کشاورزی، میتوانید دستگاه متناسب با محصولات و گلخانه خود را تهیه کنید.(4)

سیستم گرمایش گلخانه

برای گرمایش گلخانه از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به هیتر گلخانه، گرماتاب و گرمایش مرکزی اشاره کرد.

در ایران اکثریت گلخانه‌داران از هیتر استفاده می‌کنند، هزینه این نوع سیستم گرمایش حدوداً بین 85,000 الی 140,000 تومان در مترمربع است.

 

سیستم گرمایش گرماتاب: سیستم گرمایش گلخانه گرماتاب یک روش مدرن برای تأمین گرمای مورد نیاز گلخانه‌ها است. این سیستم از لوله‌های تابشی استفاده می‌کند که از سقف گلخانه نصب می‌شوند و با انتشار حرارت به صورت مستقیم و یکنواخت، محیط را گرم می‌کنند. مزایای این سیستم شامل مصرف بهینه انرژی، کاهش هدررفت حرارت، و ایجاد دمای یکنواخت در سراسر گلخانه است که به رشد بهتر گیاهان کمک می‌کند.

 

سیستم گرمایش مرکزی: سیستم گرمایش مرکزی گلخانه از یک منبع حرارتی مرکزی، مانند بویلر، استفاده می‌کند که آب یا هوا را گرم می‌کند و سپس این گرما از طریق لوله‌ها یا کانال‌ها به تمامی نقاط گلخانه منتقل می‌شود. این سیستم امکان کنترل دقیق دما را فراهم می‌کند و به توزیع یکنواخت گرما در سراسر گلخانه کمک می‌کند. مزایای آن شامل کارایی بالا، قابلیت استفاده از منابع مختلف انرژی و حفظ شرایط مطلوب برای رشد گیاهان است.(4)

هزینه ساخت گلخانه

سیستم سرمایش گلخانه

انواع گلخانه‌ها توسط اثر گلخانه‌ای گرم می‌شوند بخصوص در فصل تابستان که زاویه تابش خورشید بصورت مستقیم می‌باشد و در ظهر به نقطه اوج خود می‌رسد باعت گرمای بیش از حد محیط گلخانه می‌شود که ما برای اینکه هوای گلخانه را به دمای مطلوب و آن بازه دمایی گیاه مورد نظر برسانیم از سیستم‌های خنک کننده‌‌ای همچون سیستم تهویه‌، سیستم فن و پد‌، فوگر و شیدینگ یا سایه انداز استفاده کنیم‌.
فن تهویه با خروج و تهویه هوای راکد گلخانه محیط سالم‌تری را برای رشد گیاهان فراهم می‌کنند‌. فن‌های تهویه برای کاهش تنش گرمایی گیاهان نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند که غالبا به‌همراه پدها یک سیستم کامل سرمایش به نام سیستم فن و پد(فن سیرکوله و پد سلولزی) نصب می‌شوند. (5)
عملکرد سیستم پد و فن بدین صورت می‌باشد که با مکش فن‌های اگزاست، هوا از منافذ پدهای سلولزی که با آب خیس شده‌اند عبور کرده و در نتیجه هوای عبوری از پد، خنک و به سمت فن‌ها حرکت می‌کند و هوای محیط داخل گلخانه خنک می‌شود.

قیمت سیستم خنک کننده فن و پد به ازای هر متر مربع حدودا بین 120 تا 150 هزار تومان می‌باشد.(2)

سیستم مه پاش (Fogger)

سیستمی می‌باشد که توسط آن فضای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و سالن‌های بزرگ طی فرآیند پاشش قطرات ریز آب در فضای مورد نیاز،هوای محیط داخل خنک می‌شود. این سیستم هم در فضای باز و هم در فضای بسته قابل استفاده است.

در فضای بسته، هدف خنک کردن و تامین رطوبت محیط مثل گلخانه‌ها است. در فضای باز هدف از ایجاد سیستم مه پاش، تنها خنک کردن و شاداب کردن محیط استفاده می‌شود. در این فرایند ذرات پودری شکل آب (قطرات بسیار ریز آب)، حرارت هوا را گرفته و خود تبخیر شده و نهایتا خنک سازی انجام می‌شود. 

این کار توسط نازل های برنجی متصل به شیلنگ‌های تحت فشار انجام می‌شود. با توجه به اینکه اساس کار سیستم مه پاش تبخیر است، بنابراین در محیط های شرجی این سیستم کارایی ندارد. سیستم مه پاش قادر است هوا را تا 10 درجه سانتی گراد خنک کند.(4) هزینه استفاده از فوگر برای یک متر مربع حدودا بین 50 تا 120 هزار تومان است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

سیستم ذخیره انرژی (energy saving)

پرده ها از الیاف متفاوتی‌ بافته‌ شده‌اند که‌ برای‌ کنترل نور، دما و رطوبت‌ داخل‌ گلخانه‌ به‌ کار می‌‌روند. این‌ پرده‌ها مرکب‌ از الیاف آلومینیوم و پلی‌ اتیلن‌، جهت‌ سایه‌ اندازی‌ و ذخیره انرژی‌ هستند. در کل‌، در یک‌ جمله‌ می‌‌توان گفت‌ پرده انرژی‌ سیوینگ‌ بهترین‌ مکمل‌ سیستم‌‌های‌ خنک‌‌کننده گلخانه‌ می‌‌باشد که‌ استفاده از آن نه‌ تنها هزینه‌‌ها و انرژی‌ لازم برای‌ خنک‌ کردن گلخانه‌ را 55 تا 68 درصد کاهش‌ می‌‌دهد بلکه‌ هزینه‌‌های‌ خرید سیستم‌‌های‌ حرارتی‌ و میزان سوخت‌ مصرفی‌ را نیز به‌ همان میزان کاهش‌ می‌‌دهد. و حتی‌ می‌توان گفت‌ این‌ سیستم‌ می‌‌تواند تولید را تا ٣٠% هم‌ افزایش‌ دهد. همچنین‌ موجب‌ صرفه‌ جوئی‌ در مصرف آب در کشت‌ اصلی‌ و تاسیسات نیز می‌‌گردد.

این‌ سیستم‌ (Thermal Screen) با انعکاس اشعه‌‌های‌ گرمازای‌ خورشید موجب‌ نرسیدن انها به‌ گیاه و فضای‌ گلخانه‌ و در نتیجه‌ کاهش‌ دما می‌‌شود. همچنین‌ با پهن‌ کردن این‌ پرده حرارتی‌ بخصوص در شب‌، اول از خروج اشعه‌ های‌ ورودی‌ به‌ فضای‌ گلخانه‌ جلوگیری‌ می‌‌کند و دوم فضای‌ گلخانه‌ را کوچکتر می‌کند، که‌ حجم‌ هوای‌ کمتری‌ نیاز به‌ گرم شدن دارد که‌ در نتیجه‌ موجب‌ ذخیره انرژی‌ و کاهش‌ هزینه‌‌های‌ جاری‌ گلخانه‌ می‌‌شود.

هزینه استفاده از سیستم ذخیره انرژی به ازای هر مترمربع 280,000 تا 320,000 تومان می‌‌باشد.

* آخرین بروزرسانی قیمت: 4 روز پیش

برای مشاوره با شماره 09335241286 تماس حاصل فرمایید

هزینه ساخت گلخانه

تهویه گلخانه

تهویه به زبان ساده به معنی نصب پنجره‌هایی در سقف و اطراف گلخانه به منظور ارتباط هوای محیط داخل گلخانه با هوای بیرون. از دلایل استفاده از پنجره در گلخانه این است که مبادله هوا میان خارج و داخل گلخانه به درستی صورت گیرد و گاز کربن دی اکسید لازم برای فتوسنتز و کنترل دما فراهم شود. قیمت هر پنجره با ریل و چرخ دنده در متر مربع و… حدودا بین 60 تا 90 هزار تومان است. فن تهویه با خروج و تهویه هوای راکد گلخانه محیط سالم‌تری را برای رشد گیاهان فراهم می‌کنند. فن‌های تهویه برای کاهش تنش گرمایی گیاهان نیز نقش بسزایی ایفا می‌کنند. کنترل این نوع سیستم تهویه نیز با سیستم اتوماسیون گلخانه قابل کنترل بوده و بسیار کارآمد است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

با ما همراه باشید تا در رابطه با سیستم کنترل اقلیم و اتوماسیون گلخانه آشنا شوید.

هزینه بستر کشت

کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت، یکی از روش‌های خلاقانه تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و سم و با کم ترین نیاز به آب (با استفاده از محلول مغذی) است. با استفاده از کشت هیدروپونیک، می‌توانیم بدون محدودیت در هر کجای ایران به کشت میوه‌هایی همچون توت فرنگی و گوجه پرداخت. استفاده از این نوع کشت باعث مصرف بهینه آب و کاهش هزینه‌ها و سرمایه لازم برای احداث گلخانه می‌شود. هزینه ساخت گلخانه با بستر کشت هیدروپونیک به دلیل بزرگ بودن دایره انتخاب و متنوع بودن این نوع بستر کشت قیمت دقیق را با تماس با مشاوران ما به دست بیاورید اما به‌طور کلی به ازای هر متر مربع حدود 200,000 تومان تا 500,000 تومان هزینه بر می‌باشد. در این روش  سرمایه اولیه در مدت کوتاهی باز خواهد گشت.(2)

هزینه ساخت گلخانه

سیستم اتوماسیون گلخانه

از طریق سیستم کنترل هوشمند گلخانه (سیستم اتوماسیون گلخانه) می‌توان کلیه پارامترهای رطوبت و آب و هوا را توسط دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای آب و دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای هوا به صورت آنی از طریق اینترنت و پیامک و سیستم‌های ارتباطی دیگر کنترل نمود؛ همچنین امکان نمایش از طریق نمایشگر دستگاه‌ها امکان پذیر می‌باشد.

یکی دیگر از قابلیت‌های این دستگاه ارائه نمودار‌های مربوط به پارامترها می‌باشد. از طریق ابزارهای کنترل می‌توان نسبت به خاموش و روشن نمودن دستگاه‌ها اقدام نمود و کلیه تجهیزات گلخانه را به از راه دور کنترل نمود. کلیه فعالیت‌ها به صورت اتوماتیک و دستی  قابل انجام می‌باشد. به عنوان مثال از طریق سیستم اتوماسیون گلخانه می‌توان نسبت به اندازه‌ گیری دما و رطوبت و حتی آبیاری گلخانه از راه دور اقدام نمود‌. هزینه نصب این سیستم در هر متر مربع حدودا بین 120 تا 150 هزار تومان می‌باشد که با توجه به نوع سیستم متغیر است. (2)

* آخرین بروزرسانی قیمت: 2 روز پیش

برای مشاوره با شماره 09335241286 تماس حاصل فرمایید

هزینه ساخت گلخانه
هزینه ساخت گلخانه

کشت عمودی

کشت عمودی روشی برای پرورش گیاهان است که به جای کشت در سطح زمین، گیاهان در ستون‌های عمودی و اغلب در محیط‌های بسته رشد می‌کنند. این روش کشاورزی معمولاً با هدف بهینه‌سازی رشد گیاهان و کشاورزی بدون نیاز به خاک انجام می‌شود. روش‌های نوین کشاورزی مانند هیدروپونیک، آکواپونیک و ایروپونیک به کار می‌روند که نیازی به خاک یا تکنیک‌های سنتی ندارند.(5)

سرمایه لازم برای احداث گلخانه با محصولات مختلف

حال می‌خواهیم سرمایه لازم برای ساخت گلخانه به منظور پرورش محصولات مختلف گلخانه را بررسی کنیم. معمولا افراد محصولات رایجی که در اکثر گلخانه‌ها پرورش می‌یابد را جهت کشت و پروش انتخاب می‌کنند. چیزی که توسط کارشناسان نهال رویش براورد شده است، سرمایه لازم جهت شروع کسب و کار گلخانه حداقل ۳ میلیارد تومان یا بیشتر بسیار است و سوددهی مناسب (به شرط مدیریت کشت مناسب) را برای شما به ارمغان خواهد آورد.(2)

در ادامه همراه باشید تا در رابطه با سرمایه لازم جهت کشت انواع محصولات رایج گلخانه ای را برایتان بیان کنیم.

هزینه ساخت گلخانه گوجه فرنگی

احداث گلخانه صیفی‌جات یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های افراد است. در کل در هر مکانی که خاک حاصل‌خیز وجود داشته باشد، (صرف نظر از شرایط آب‌وهوایی) امکان احداث گلخانه برای پرورش صیفی جات وجود دارد. در محیط گلخانه تمام عواملی که روی رشد محصول تأثیر دارند، تحت کنترل است و امکان پرورش انواع صیفی وجود دارد. بیشتر افراد برای پرورش صیفی از گلخانه گاتیک اسپانیایی استفاده می‌کنند؛ هزینه سازه به علاوه تجهیزات کشت خاکی محصول،به ازای هر متر مربع حدود 700,000 تا 1,500,000 هزارتومان می‌شود. اگر بخواهید از کشت هیدروپونیک استفاده کنید، بازه قیمتی را می‌توان از 1,800,000 هزار تومان تا 2,500,000 هزار تومان مشخص کرد.(2)

هزینه ساخت گلخانه

هزینه احداث گلخانه خیار

در گلخانه خیار هم ردیف گوجه قرار داده می‌شود و با آن محصول شرایط یکسانی دارد. طبیعتا سرمایه لازم برای ساخت گلخانه خیار با گوجه فرنگی نیز یکسان است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

هزینه راه اندازی گلخانه فلفل دلمه

بازدهی پرورش فلفل دلمه از روش نشاء کاری بیشتر از کشت مستقیم فلفل دلمه است. اگر قصد دارید در گلخانه خود فلفل دلمه بکارید، حتما این موضوع را با شرکت گلخانه سازی خود در میان بگذارید. تجهیزات کشت، مشخصات سازه و همچنین پوشش آن جهت کشت انواع فلفل دلمه اهمیت دارد و شرایط این محصول با دو محصول قبلی متفاوت است. برای استفاده از کشت هیدروپونیک برای پرورش فلفل دلمه‌ای در گلخانه اسپانیایی ارتفاع ۶ متر و بیشتر مناسب است. هزینه ساخت گلخانه گاتیک اسپانیایی برای کشت فلفل دلمه تقریبا به ازای هر مترمربع حدود 700,000 تا 1,500,000 هزارتومان برای کشت خاکی و 1,800,000 الی 2,500,000 تومان برای کشت هیدروپونیک است.(2)

هزینه ساخت گلخانه

مراحل ساخت گلخانه

تهیه بذر، خاک و کود

معمولا برای انتخاب مکان ساخت گلخانه، به این نکته که در آن منطقه چه نوع خاکی وجود دارد یا اصلا برای کشت مناسب است یا نه، توجه می شود. در مواردی خاص، مجبور هستید مکانی را برای احداث گلخانه انتخاب کنید که خاک مناسبی ندارد. در این مواقع، میتوانید خاک مورد نیاز را بخرید و به گلخانه اضافه کنید. همچنین می توانید از بستر های کشت به جای خاک نیز استفاده کنید. بذر و کود هم که برای پرورش گیاهان لازم و ضروری هستند و برای رشد آنها استفاده می شوند. (4)

 

 

 

توری زد حشره

نصب توری ضد حشره در گلخانه ها بعنوان یک روش فیزیکی مبارزه با آفات و بیماری های ویروسی تبدیل به یک راهکار مفید و عملی بخصوص در مناطقی که تحت فشار زیاد آفات ناشی از حشرات پرنده هستند گردد. هزینه در هر متر مربع توری ضد حشره، حدودا  بین 57 تا 73 هزار تومان می باشد.

 

 

 

 

 

 

هزینه ساخت گلخانه چقدر است؟

هزینه ساخت هر متر مربع گلخانه اسپانیایی با ارتفاع 6 متر به همراه تجهیزات، حدود بین 700,000 تا 1,500,000 تومان است.

آیا گرفتن مجوز برای احداث گلخانه دشوار است؟

خیر. تنها چیزهایی که نیاز دارید، ارائه مدارک مورد نیاز، طرح توجیهی گلخانه و قبول کردن شرایط قانونی می باشد.

حداقل متراژ مورد نیاز برای زمین گلخانه چند متر است؟

برای احداث گلخانه شما میتوانید حداکثر 80% متراژ زمین خود را گلخانه بسازید.

قیمت تجهیزات مورد استفاده در گلخانه چند تومان است؟

امکان کشت محصولات در گلخانه را تجهیزات آن مهیا می‌کنند. هر کدام از این تجهیزات انواع و کاربرد های مختلفی دارند که بر اساس آن، قیمت های متفاوتی دارند.

هزینه متوسط ساخت گلخانه در سال 1403 با تجهیزات چند تومان است؟

تا به اینجای سال و با قیمت های فعلی، هزینه ساخت هر متر مربع گلخانه اسپانیایی با ارتفاع 6 متر به همراه تجهیزات، حدود بین 700,000 تا 1,500,000 تومان است.

 

 

منابع

(1) درگاه ملی مجوزهای کشور
(2) اطلاعات و تجربیات تیم نهال رویش

(3) سازمان جهاد کشاورزی

(4) مدیریت گلخانه (نوشته دکتر محمدرضا حسندخت)

(5) مهندسی سازه و مدیریت گلخانه (نوشته داریوش شیراوند)

 

محتوایی که در این صفحه میخوانید
هزینه ساخت گلخانه
سفارش سارخت گلخانه
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بذارید