منوی دسته بندی
تفاوت کشت گلخانه ای با کشت سنتی

تفاوت کشت گلخانه ای با کشت سنتی

تفاوت گلخانه و کشت سنتی

شاید تا بحال برای شما پیش آمده که به دلیل علاقه یا رشته ی  تحصیلی خود یا به هر دلیل دیگری، تصمیم به اشتغال در حوزه ی کشاورزی گرفته اید. اما پس از کمی تحقیقات متوجه شده اید که هم میتوانید به سمت کشت گلخانه ای روی بیاورید و هم کشت سنتی. شاید در نگاه اول مانند یکدیگر باشند، اما در واقع باید تفاوت کشت گلخانه ای و کشت سنتی را بدانید و با توجه به نیازتان، در مسیر مناسب قدم بگذارید. مطمئن باشید تفاوت های کشت گلخانه ای و سنتی آنقدر هستند که باعث ایجاد تمایز میان آن دو شود. در ادامه ی این مقاله از شرکت گلخانه سازی نهال رویش همراه باشید.

کشت گلخانه ای چیست؟

گلخانه به فضای محدودی اطلاق می شود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان در نواحی مختلف را در سرتاسر سال فراهم می کند. طبق این تعریف، جمله عملکرد گلخانه فراهم کردن شرایط لازم و موردنیاز محصولی معین است.

کشاورزی سنتی چیست؟

کشاورزی سنتی، روشی از کشت و کار است که از دوران خیلی قدیم رواج داشته است. درواقع اولین نوع کشاورزی است که انسان دریافت چگونه می تواند محصولات مختلف پرورش دهد و چگونه از آنها استفاده کند. در کشت سنتی محصولاتی را که می توانید پرورش دهید، محدود به شرایط و آب و هوای آن منطقه ای است که در آنجا قصد کشت دارید. بدین معنی که نمی توانید در سرتاسر سال محصول پرورش دهید.

 

مطلب مرتبط:   باغ های سرپوشیده

 

حالا که با تعریف کشاورزی گلخانه ای و کشاورزی سنتی آشنا شدید، می توانیم تفاوت های آنان با هم را بیان کنیم.

پرورش محصول

اولین تفاوتی که پس از تعاریف بالا به ذهن خطور می کند، محدودیت پرورش محصول است. کشاورزی سنتی متکی به آب و هوای محیط خود است و تنها محصولاتی توان پرورش را دارند که با آب و هوای آن منطقه سازگار باشند. اما در کشت گلخانه ای با توجه به استفاده از محیطی محصور شده به وسیله سازه و استفاده از تجهیزات گرمایشی گلخانه و سیستم های دیگر، این امکان وجود دارد تا در هر زمان از سال، محصول دلخواه را با توجه به نیاز بازار پرورش دهیم.

ازدیاد توت فرنگی گلخانه ای-nahalrouyesh

کنترل و تنظیم رشد گیاه

با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و تجهیزات مدرن، این امکان وجود دارد تا از شرایط گیاه خود باخبر باشید و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال اگر گیاه شما دارای کمبود ماده ای مهم باشد و در صورت نبود آن از بین برود، میتوانید خیلی سریع بفهمید و از این اتفاق جلوگیری کنید. گفتنی است که به دلیل اینکه شرایط گلخانه با استفاده از تجهیزات گلخانه کاملا مطابق چیزی است که برای محصول مناسب است، رشد و تکامل گیاه سریعتر صورت می گیرد.

گلخانه های تحقیقاتی-nahalrouyesh

امکان کنترل از راه دور

امروزه تجهیزات مدرن و تکنولوژی های جدیدی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند، از راه دور و با اتصال به اینترنت، عملکرد دستگاه ها و تجهیزات را نظارت و واپایش کنید. این گونه دیگر نیاز نیست در تمام زمان کشت برای هرگونه اقدامی نزدیک به محل کشت خود باقی بمانید؛ می توانید به مسافرت نیز بروید و رشد گیاهان را کنترل کنید.

 

افزایش میزان تولید

شاید کمی غیر منطقی بنظر برسد، اما با استفاده از کشت گلخانه ای بجای کشت سنتی،  می توانید میزان تولید محصول خود در هر مترمربع را افزایش دهید. با استفاده از روش هایی مثل کشت طبقه ای، کشت هیدروپونیک یا… میزان تولید محصول را افزایش دهید و استفاده ی بهینه تری از فضای موجود، نسبت به کشاورزی سنتی داشته باشید. این گونه درآمد کشت شما نیز افزایش خواهد یافت و میتوانید پول بیشتری به دست بیاورید.

کیفیت محصولات

یکی دیگر از تفاوت های کشت گلخانه ای  و سنتی، کیفیت محصولات تولید شده است. همانطور که در بخش قبلی گفته شد، در گلخانه تمام شرایط محیط و نیاز های گیاه کنترل و نظارت می شود. این بدین معنی است که همه چیز بر وفق مراد محصول است و در بهترین شرایط در حال رشد است. در نتیجه کیفیت آن بالاتر و بهتر از میوه هایی خواهد بود که در هوای آزاد و از طریق کشت سنتی پرورش داده شده اند. به علاوه همین عوامل سبب این شده اند که میوه های گلخانه ای ظاهر بهتری نیز داشته باشند.

کاهش مصرف آب

میزان هدر رفت آب در کشت گلخانه ای بسیار کمتر از کشت سنتی می باشد. مخصوصا با استفاده از سیستم های کشت مانند هیدروپونیک و ایروپونیک، میزان مصرف آب تا 90% هم میتواند کاهش پیدا کند. به این وسیله میتوانید با کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصول، کشت و کار بسیار عالی و مفیدی را داشته باشید.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.