منوی دسته بندی

بازاریابی تا فروش و کشت فلفل دلمه ای گلخانه ای| نهال رویش

شرایط نگهداری و مراقبت فلفل دلمه ای و منافع اقتصادی آن

فلفل دلمه ای گلخانه ای یکی از محبوبترین صیفی جاتی است که گلخانه داران به کشت آن در گلخانه خود میپردازند. فلفل دلمه ای چند رنگ مختلف دارد و در خانواده های ایرانی به دلیل های مختلفی مثل سفره آرایی یا برای خواص بینظیری که دارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع یعنی کشت آن می تواند منافع اقتصادی خوبی را برای شما به ارمغان بی آورد. در ادامه ی این مقاله از شرکت گلخانه سازی نهال رویش، به طور کامل با شرایط نگهداری و مراقبت از فلفل دلمه گلخانه ای، آفت ها و منافع اقتصادی حاصل از فروش آن به طور کامل آشنا خواهید شد. تا انتها بخوانید… فهرست مطالب:

معرفی فلفل دلمه ای گلخانه ای

فلفل دلمه ای نوعی فلفل شیرین از خانواده سیب زمینی است که به رنگ های قرمز، سبز، زرد، نارنجی و بنفش وجود دارد و کشت می شود. بوم کشت این گیاه ابتدا در مکزیک، آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی بوده است؛ یعنی تقریبا حدود 900 سال پیش در این کشور ها پرورش داده می شدند و توسط استعمارگران اروپایی و آمریکای شمالی نام فلفل گرفتند. فلفل دلمه ای شیرین ترکیبی از مزه تند و بافت ترد است. این ها به طور علمی به عنوان کپسایسیم شناخته می شوند و متعلق به گروه خانواده بادنجانیان شامل فلفل چیلی، فلفل قرمز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و بادمجان است. فلفل سبز و بنفش کمی طعم تلخ دارند، در حالی که مزه قرمز، زرد و نارنجی، طعم شیرین تر و میوه ای دارند.

این مطلب را نیز بخوانید: گرمایش گلخانه

 

خواص

فلفل دلمه ای مانند بقیه میوه ها یا صیفی جات، خواص بسیار زیادی دارد که درباره ی هر کدام از آنها می توان کتابی نوشت. ولی اینجا تنها به خلاصه ای از آنها اشاره می کنیم. 92 درصد فلفل دلمه ای را آب تشکیل می دهد و همچنین دارای مواد معدنی مس، فیبر، فولات، منگنز، منیزیم، پتاسیم، فسفر، پروتئین، سلنیوم و ویتامین های B6, C, K1, E و A می باشد. به علاوه آن یکسری خواص دیگری دارد. مانند:

  1. افزایش رشد مو

فلفل دلمه ای قرمز محرک طبیعی رشد مو است و با تحریک گردش خون در درمان ریزش مو بسیار موثر است. در مورد ریزش مو، کپسایسین جریان خون را بهبود می بخشد که برای رشد و حفاظت از فولیکول مو از اثرات دی هیدرو تستسترون حیاتی است.

  1. تقویت ناخن و مو

فلفل دلمه ای سبز مقدار زیادی سیلیکون طبیعی دارد که ممکن است مو و ناخن ها را حفظ کند.

  1. تقویت رشد مو و استقامت آن توسط فلفل دلمه ای

  2. جوان سازی و سلامت پوست

  3. درمان زونا و قارچ پا

  4. مفید برای بینایی و چشم ها

و چندین و چندین خواص دیگر…

<منبع:نمناک>

پرورش فلفل دلمه ای گلخانه ای

فلفل دلمه ای گلخانه ای در تمام دنیا قابل کشت است؛ به شرط آنک شرایط اقلیمی مورد نیاز آن را فراهم سازید. معمولاٌ بین 6-12 هفته زمان می برد که بتوان نشاء تهیه کرد. برای مقاوم کردن نشاء باید آن هارا به مدت یک هفته در دمای 13-18 درجه سلسیوس پرورش دهید تا باعث کاهش آفتاب سوختگی و پژمردگی شود.

تراکم کاشت

تراکم استاندارد برای کاشت بوته به طور میانگین 3 بوته در هر متر مربع می باشد.مقدار آب مورد نیاز گیاه فلفل حدود 30 تا 40 لیتر بر متر مربع است. فلفل دلمه در تابستان حدود 3.5 تا 4 لیتر آب در خود ذخیزه می کند.

میزان شوری آب و نمک

میزا شوری آب(EC آب) برای کشت فلفل حدود یک و میزان شوری خاک(EC خاک) حدود 1.5 تا 2 می باشد و دمای مورد نیاز آن در روز بین 28-32 و در شب بین 17-19 درجه سانتی گراد می باشد. چنین میزان رطوبت استاندارد برای گیاه فلفل در روز بین 65-70 درصد و در روز حدود 80 درصد است. فلفل به عنصر سدیم بسیار حساس می باشد؛ زیرا کاهش آن باعث کم شدن وزن و تغییر رنگ محصول می شود. PH استاندارد برای فلفل حدود 17 می باشد و اگر کمتر از 5 شود، در گیاه علائم مسمومیت مگنزی پیدا می شود. برای تغذیه، عناصر غذایی به آب افزوده شده و توسط آبیاری به گیاه می رسند. هر چقدر که رشد گیاه افزایش می یابد، غلظت محلول غذایی نیز باید افزایش یابد. فلفل دلمه ای گیاهی «گیاهی خود گرده افشان» می باشد و نیازی ندارد و نیازی به گرده افشانی ندارد؛ مگر در مواقعی خاص.

نور، دما و رطوبت فلفل دلمه ای گلخانه ای 

میزان دما و رطوبت برروی گیاه فلفل تأثیر بسزایی دارد و خیلی باید به آن توجه کنید. فلفل دلمه ای گلخانه باید در روز حداقل بین 4 تا 7 ساعت در معرض نور آفتاب باشد تا بتواند به خوبی رشد کند.

 

دما، رطوبت، نقطه شبنم و سطح دی اکسید کربن در فلفل دلمه ای گلخانه ای

دما، رطوبت، نقطه شبنم و سطح دی اکسید کربن در فلفل دلمه ای گلخانه ای

عکس:floraldaily

این مطلب را نیز بخوانید:انواع گلخانه

 

زمان کاشت فلفل دلمه ای گلخانه ای

از زمانی که نشاء را می کاریم حدوداٌ 120 تا 140 روز زمان می برد تا بتوانید اولین محصول خود را کشت کنید؛ فلفل گیاهی یکساله می باشد. برای تغذیه ی خاک ترجیحا از کودهای کمپوست استفائه کنید در دو بازه ی زمانی چند ماهه می توانید به کشت فلفل دلمه ای گلخانه ای بپردازید.

مرحله اول

اگر در بهمن یا اسفند شروع به کاشت نشاء های فلفل دلمه ای کنید، می توانید آبان یا آذر ماه سال بعد محصول خود را کشت کنید. در این فصل کشت مصرف سوخت و هزینه های نگهداری دیگر کاهش می یابد، به علاوه به علت فراوانی فلفل در بازار، قیمت آن ارزان تر از زمان های دیگر است؛ پس سود شما هم طبیعتا کمتر خواهد بود.

مرحله دوم

از تیر یا مرداد شروع به کاشت محصول کنید تا در دی یا بهمن ماه به میوه دست یابید. پس از برداشت محصول، به علت برودت هوا  و افزایش هزینه هایی مثل هزینه گرمایش گلخانه و هزینه های جانبی افزایش می یابد. متناسباٌ سود بیشتری هم از فروش محصولات به دست خواهید آورد.

این مطلب را نیز بخوانید: پوشش گلخانه

 

نحوه هرس کردن فلفل دلمه ای

هرس کردن یکی از مهم ترین و تأثیر گذار ترین مراحل داشت و نگهداری از فلفل دلمه ای گلخانه ای می باشد. باید با توجه به شکل و موقعیت بوته آن را هرس کنیم. اندازه بوته فلفل حداقل باید 30cm برسد و دو شاخه تشکیل داده شود. آن موقع ما باید دو شاخه اصلی انتخاب کنیم و با توجه به شرایط گیاه، شاخه های فرعی را هرس کنیم. هنگامی که گل وسط دو شاخه رویید، اگر بوته و ریشه قوی باشد گل نیازی به هرس ندارد. ولی اگر ریشه قوی نباشد، باید گلی که وسط دو شاخه روییده است را هم هرس کنیم.
لازم به ذکر است که دوشاخه ای که به عنوان دو شاخه اصلی انتخاب می کنید، باید حتما به حالت V شکل باشد تا نور کافی جذب گیاه شود.
*نکته: برداشت محصول در فلفل دلمه ای به صورت سینوسی است. یعنی مدتی میوه می دهد، بعد از چند روزی ریزش گل داریم و بعد شروع به میوه دهی می کند و سپس به همین ترتیب…*

هرس کردن فلفل دلمه ای گلخانه ای

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *